Главная » Статьи » Мои статьи |
Тема: В’язання гачком як вид
декоративно-ужиткового мистецтва. Прийоми роботи гачком. Техніка
в’язання основних елементів.
Мета: ознайомити з асортиментом
виробів, виконаних гачком, інструментів та матеріалів для
в’язання, із правилами безпечної роботи і санітарно- гігієнічними вимогами, із
прийомами роботи гачком, технікою в’язання ланцюжка,
стовпчика без накиду; навчити підбирати гачок і нитки для в’язання,
в'язати основні елементи; виховувати свідоме
виконання правил безпечної роботи, художній
смак, інтерес до цього виду
рукоділля, посидючість, акуратність; формувати стійкі навички
в’язання гачком. Обладнання: вироби, виконані гачком,
або їх ілюстрації, роботи учнів, таблиця
«Правила безпечної роботи», колекція ниток для в’язання ,
гачки різного виду, зразки в’язання основних елементів. Інструменти і матеріали: нитки для в’язання,
гачки, ножиці. Основні поняття: декоративні вироби,
пряжа (бавовняна, вовняна, кордова нитка),
гачок, повітряна петля, ланцюжок, півстовпчик, узори
в’язання (щільні, ажурні, філейні, фонові).
Хід уроку.
1.
Актуалізація опорних
знань і вмінь учнів. -
Які матеріали та інструменти на вашу думку необхідні для
в’язання серветок, іграшок та ін..? -
Наведіть приклади декоративних виробів (одягу), зв’язаних
гачком. -
2.
Мотивація навчальної
діяльності. В'язання
— один із найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва, що існує понад
трьох тисяч років. В'язані речі були знайдені у стародавніх похованнях Єгипту,
Риму, Греції. В
одній із гробниць фараонів була знайдена дитяча в'язана шкарпетка. Великий
палець був вив'язаний окремо, тому що в той час носили взуття, схоже на наше
пляжне. У
V ст. в'язання набуває розвитку
на Сході й приблизно у IX ст.
приходить до Європи. Особливо
поширилося мистецтво в'язання у середні віки в Англії і Шотландії у зв'язку з
розвитком вівчарства у цих країнах. У XIII ст. ручне
в'язання стало доволі прибутковим ремеслом у країнах Західної Європи, але
найвищого рівня розквіту воно досягло наприкінці XVI ст. В'язання
гачком доступно всім. За допомогою цього простого інструмента можна виготовити
модний одяг, а також декоративні вироби (серветки, скатертини, гардини, шалі
тощо). Тому в'язання гачком залишається модним і популярним і нині. Невичерпна
кількість вузлів і їх комбінацій дають можливість виявити свою творчу
фантазію.
3.
Повідомлення теми мети та задач уроку. 4.
Викладення нового матеріалу.
Казка про країну в’язання. Спиці та гачок – самі головні в країні В’язання ,
але до сьогоднішнього дня вони так і не вирішили, хто з них важливіший.
Примирюють їх суперечку наші добрі
знайомі Умілі Ручки і Клубок ниток. Клубок –
круглий добродушний товстянок, м’який та пухнастий – приносив радість всім.
Доброта його не мала меж: він з готовністю віддавав себе до кінця будь якій
роботі. Його любили і Гачок, і обидві нерозлучні Спиці, вони просто не могли
без нього обійтись. Самі поміркуйте, що можна зв’язати без ниток. Спиці
були рідні сестри – дружні веселі та не зовсім звичайні. На кінцях у них були
маленькі дзвіночки. Коли Спиці майоріли за роботою, дзвіночки ніжно дзвеніли, і
всі хто проходив поруч, знали, що Умілі Ручки в’яжуть. А так як в’язали вони
майже постійно, то з вікон їхнього будинку завжди лунала музика. Почувши її, до
будинку зліталися птахи, метелики, бджілки. У вікно заглядали сонечко та
яскраві квіти. Все це Умілі Ручки переносили в узори в’язання, і шапочки,
шарфи, кофтини розцвітали всіма кольорами радуги. Гачок
був суворим товстяком і по-королівськи до всіх придирався та чіплявся, часто
сердився та капризував. Спиці він не поважав за їх занадто веселий норов.
Товаришував він тільки з м’яким Клубком. «Я самий спритний та швидкий, - не раз повторював він, - зі мною Умілі Ручки
набагато швидше працюють». Давайте
допоможемо вирішити суперечку Спиць та Гачка, а ще краще – спробуємо їх
подружити!
В'язання —
це спосіб виготовлення полотна або окремого виробу шляхом згинання ниток у
петлі, що переплітаються між собою.
Інструменти і матеріали для в'язання (із практичним
закріпленням). Розповідь
учителя. Використовуючи
матеріали й інструменти, наявні у швейній майстерні, а також підготовлені
учнями для роботи, учитель розповідає про види ниток, гачків. Основним
матеріалом для в'язання гачком є пряжа. Для в'язання гачком підходить будь-яка
пряжа, головне, щоб вона відповідала призначенню виробу. Для
декоративних виробів частіше використовують бавовняну пряжу: котушкові нитки №
10, кроше, «ромашка», ірис, а також бавовняну рибальську ліску (кордову нитку). Для
моделей літнього одягу також підходять бавовняні нитки, а для зимового одягу —
шерстяні й напівшерстяні нитки з додаванням акрилу, бавовняних ниток та ін. Гачки
для в'язання виготовляють зі сталі, дерева, пластмаси завтовшки 1—8 мм,
завдовжки 12—15 см. (Учитель демонструє будову гачка, пояснює призначення його
частин, демонструє прийоми роботи з ним.) Гачки повинні бути добре відполіровані. Кращими
є сталеві гачки (не гнуться, не ламаються), а для в'язання виробів із вовни і
мохеру можна користуватися дерев'яними і пластмасовими гачками. -— Як, на вашу думку, слід підбирати гачок для
роботи? Товщина
гачка певним чином повинна відповідати товщині пряжі: гачок повинен бути вдвічі
товщим за нитки. Таке співвідношення забезпечує оптимальну щільність в'язання.
Міні-практикум.
Розгляньте підготовлені вами для роботи пряжу і
гачок. Оцініть відповідність товщини гачка товщині пряжі. Для в'язання яких виробів можна використовувати
такупряжу?
Санітарно-гігієнічні
вимоги і правила безпечної роботи під час в'язання. Бесіда. Яких санітарно-гігієнічних вимог ви дотримувалися
при вишиванні? Чи можна сказати, що при в'язанні слід виконувати такі ж
вимоги? Які правила безпечної роботи, на ваш погляд,
важливі при в'язанні? Учитель доповнює і систематизує відповіді учнів.
Розповідь учителя. Узори в'язання складаються з переплетень петель і
стовпчиків. До основних видів петель і стовпчиків належать: а) повітряна петля; б) півстовпчик; в) стовпчик без накиду; г) півстовпчик із накидом; д) стовпчик з одним, двома, трьома і більше
накидами. Першим кроком до в'язання гачком є вміння
правильно тримати гачок і нитку та виконувати першу петлю. (Учитель демонструє
ці прийоми.) Міні-практикум. Візьміть нитку і гачок. Виконайте першу петлю. Проконтролюйте правильність дій (метод
взаємоконтролю). 2. Техніка
в'язання ланцюжка, півстовпчика (із практичним закріпленням). Учитель пояснює і демонструє прийоми в'язання
ланцюжка і півстовпчика, використовуючи наведені інструкційні карти. Після
цього учні виконують в'язання.
5.
Практична робота. В’язання першої петлі та
ланцюжка з повітряних петель. Вив’язування стовпчика
без накиду. (Користуючись
інструкційною карткою).
6. Закріплення нових знань та
вмінь учнів.
-
Як правильно підбирати гачок
для в’язання? -
Із запропонованих зразків пряж
виберіть нитки для в’язання: декоративних виробів зимового одягу літнього одягу - Назвіть санітарно-гігієнічні вимоги при
в’язанні й обґрунтуйте
7.
Підсумки уроку. Вибір пряжі і гачка для в’язання залежить від призначення
виробу. Опанувавши прості прийоми в’язання гачком, ви зможете виготовляти
красиві вироби, які не мають аналогів.
8. Домашнє завдання.
Підготувати інструменти і матеріали для в’язання. Помічено, то обіцянкам логічних
типів можна вірити більше, ніж
обіцянкам етичних. Логік, як правило, прагне стримати дане слово, а якщо не може. Сенсорні типи живуть у повному розумінні нього слова відчуттями: уміють сприймати
природу,
мистецтво, насолоджуватися всім видимим, почутим, відчутним. Дуже точно
сприймають своє фізичне Я
\ його потреби, володіють ясно
вираженим ритмом життя. Сенсорик
живе неначе одним днем. Все, що буде
завтра, для нього несподівано. Через
нерозвинене абстрактне мислення він
не має відчуття передбачення і сподівається лише на свої сили і волю. Відчуттям інтуїтивних типів не вистачає яскравості, вони постійно розсіяні.
Навіть своє фізичне Я сприймають невизначено. Часто упевненості в своїй матеріальності їм вистачає лише доти, доки вони дивляться в дзеркало. До речі, звернемо увагу на математичні здібності. Представники яких типів краще справляються із задачами?
Звичайно про виражені здібності до фізики і математики говорять, як про логічні.
Це так. Проте помічено, що сенсорики
більше виявляють зацікавленість до занять фізикою, де треба уявляти навколишній світ в усьому його різноманітті. Оскільки сенсорики захоплюються частіше математикою,
ніж фізикою. У зв'язку з гнучкістю мислення
вони особливо віддають перевагу алгебрі
й тригонометрії. Розглянемо, в яких сферах діяльності найуспішнішими можуть бути
представники різних психологічних типів. У виробничо-управлінській
(такі професії, як адміністратор, керівник,
бухгалтер, економіст, робітник, технік,
майстер, господарник) безперечними лідерами можуть стати люди з сильними функціями
логіки і сенсорики. Обом типам властива посидючість, скрупульозність, точність виконання. Жоден психологічний тин не
володіє таким аналітичним і неупередженим
розумом, умінням організувати роботу
і завершити навіть дуже важку
справу. У роботі вони спираються на
факти, прагнуть бути неупередженими
в оцінках. Представники цих типів
хороші тактики. їм можна доручати всі види робіт, пов'язані зі складанням трафіків, всіляких логічних структур.
Вони здатні вирішити навіть дуже складні
технічні питання. Працівники
зможуть найти себе люди з сильними функціями — етики і сенсорики.
Представники цих типів уміють
контактувати з людьми, налагоджувати зв'язки, вони гуманістичні, емоційні від
природи. Водночас вони послідовні,
спираються на те, що перевірено і
надійно. Представники цих типів
зуміють налагодити відносини в колективі, деколи виступаючи в ролі негласних
психологів. Етики здатні співпереживати, переконувати і відчувати приховані потреби людей. Комунікативну сферу (журналісти, психологи, піар-менеджери, менеджери з реклами, артисти, релігійні або ідеологічні діячі, секретарі, бібліотекарі) можуть обрати етики та інтуїти. Комунікабельність і уміння розбиратися в
людських взаємостосунках поєднується у них
з пошуком новизни. Представникам цих тинів можна доручати рекламну діяльність і дипломатичні функції. Вони із задоволенням візьмуть на себе відповідальність за вирішення
питань відпочинку і святкових заходів,
встановлять необхідні контакти з
потрібними людьми, з натхненням
розкажуть про нові теорії, цікаві виставки, книги, а також про товари і послуги У соціальній
сфері
(вихователі,
вчителі, психотерапевти, лікарі, кухарі, масажисти, менеджери по туризму орієнтуються в просторі, то вони нерідко захоплені геометрією. У науково-дослідній сфері
(всі вили наукової роботи, маркетинг, консалтинг.
диспетчерська служба) безперечних
успіхів доб'ються люди з сильними
функціями інтуїції \ логіки. Інтуїція допомагає їм здійснювати пошук нових
ресурсів і можливостей. Вони здатні в лічені секунди передбачити і спрогнозувати розвиток ринку, змінити напрям діяльності, проаналізувати
не тільки складні наукові теорії, а
й мотиви поведінки людей. До речі, «батьки» психоаналізу і аналітичної
психології належали якраз до цієї групи
типів. Як правильно визначити стимули до діяльності? Учителям
часто доводиться консультувати
батьків з питань про те. як правильно стимулювати дітей до навчання або домашньої роботи. Всі задаються питанням, чому при бажанні виховати в дитині активність і прагнення до творчості невідомо звідки з'являється і розростається лінь? Чи так вже невідомо? Евристичний напрям психології побудований на вченні про стимули і реакції. Віл стимулу залежить реакція. Як же зі всього різноманіття стимулів
вибрати оптимальний. Звичайно, не можна відкидати індивідуальність кожного з нас, в той же час, знаючи особливості сприйняття різних психологічних типів, можемо говорити про деякі закономірності. Інтровертовані люди
з переважанням функції сенсорики орієнтовані
на підвищення добробуту і якості житія.
Значить, стимулом до діяльності у
представників них типів може стати
створення комфортних умов. Учитель може посадити дитину на добре освітлене місце в класі, а батьки придбати зручний
стіл і стілець, хорошу ручку, організувати затишне робоче місце. Не гріх, якщо як премію за добре виконану
роботу купити такій дитині що-небудь смачне,
або приємне, або збільшити на його суму кишенькові витрати. Екстравертовані люди з переважанням функцій сенсорики
віддають перевагу підвищенню по службі. У протилежність комфорту вони цінують престиж. Таку дитину
потрібно стимулювати почесними грамотами
або відмічати в інший спосіб за
хороше навчання. Діти з цієї групи
частіше прагнуть до отримання медалей,
не варто заохочувати. А якщо до медалі ще далеко, слід подумати, як підкресли
ти його високий статус в будь-якій справі. Що в
нього виходить робити краще за всіх. Де він може виступити керівником
або організатором. Представники інтровертованих типів з переважанням функції інтуїції над
усе ставлять особистий інтерес до роботи або навчання. Помічено, що найкращих результатів можна досягнути, якщо заохочувати таку дитину цікавою для неї роботою. Такі діти звичайно захоплюються історією,
конструюванням, читанням книг.
Наперед дослідивши дитину, вчитель-практик
може попросити її виступити з доповіддю.
Будьте упевнені, вона розповість багато
цікавих подробиць, які навіть вам
були невідомі. Удома батьки можуть
«підсунути» такій дитині книжку за
темою, то її цікавить, і навчання піде
ніби саме собою. На
відміну віл інтровертованих, екстравертовані типи з переважанням інтуїції налаштовані на унікальність.
Коли зацікавленість у діяльності зростає пропорційно відчуттю винятковості тієї справи, якою вони займаються: «Ніхто такого ще не робив!» або
власної винятковості: «Ніхто більше так не
вміє, як я!». «Займатися
незвичайним, бути несхожим на інших». —
головний девіз їхньої діяльності. Перехвалити таку дитину неможливо. Для них це завжди працює на плюс,
підвищує самодостатність. Уважно
придивіться до представників них
типів і ви зрозумієте, то вони
переповнені всілякими ідеями. Вони
можуть дати розумну пораду стосовно шкільних
нововведень. Кращим стимулом до діяльності для них є похвала за нестандартно прийняте рішення. Біда тільки в тому, що деколи ми все міряємо власним аршином. І те, що нам
здасться правильним, ідеальним, беззастережно застосовуємо до інших. А може все не так вже
просто? Можливо
існують інші мірки, інші погляди, але те, що вони не схожі на наші, ще не
значить, що вони погані? | |
Просмотров: 3251 | Комментарии: 5 | |
Всего комментариев: 1 | ||
| ||